Masáž… prečo?


Ako je známe, k tomu, aby si človek zachoval zdravie a pocit sviežosti je potrebné, ba životne dôležité, aby po každom vypätí nasledovala fáza uvoľnenia.

Najstaršia liečebná metóda sveta – už 3 000 rokov!

svedska masaz

Už obyvatelia veľkých cisárskych dynastií starej Číny si vážili a podporovali masérske umenie nadovšetko. Žiadny div, že vtedy dosiahlo obrovského rozkvetu. Staroveká ríša rozvinula vlastné poznatky o umení masáže. Idolom tejto doby bol perfektný atlét. Najviac uctievaní tréneri boli často súčasne aj najlepšími masérmi.. So zánikom starovekej ríše upadla masáž na dlhú dobu do zabudnutia a naspät, ako pevná súčasť liečebnej terapie sa navrátila až v našom storočí. Vysoká hodnota masáže spočíva hlavne v jej účinnosti na viac vrstiev nášho tela. Masáže rozširujú cievy a docieľujú tým aj lepšie presiľnujú prirodzenú obranyschopnosť, imunitný systém a skracujú regeneračnú fázu po vyčerpaní a námahe. Pôsobia proti stresu a napomáhajú zdravému spánku. Rozsiahly výpočet všetkých pozitívnych účinkov v priamej aj nepriamej súvislosti s masážou by bol nekonečný.

Chemicky vyvinuté liečivá našej doby sú proti dlhej tradícii preventívnej a liečebnej masáže len málo presvedčivé. Čo sú to lieky proti bolesti hlavy, preháňadlá alebo lieky na spanie – aj keď úplne odhliadneme od vedľajších účinkov – proti potieraniu choroby, ktoré sa osvedčuje už od pradávna? “Medzi šťastím zmyslov a duševným mierom zostáva človeku len neradostná voľba”. V tom sa teda Schiller mýlil. Od počiatkov psychoanalýzy vieme, že jedno s druhým úzko súvisí a v žiadnom prípade nieje nezlúčiteľné. Naopak. Psychosomatiká ďalej dokázala, že duševný stav ovplyvňuje všetky telesné funkcie a naopak. To vedeli už starovekí maséri – špecialisti. Najmä vo východoázijských kultúrach zistili veľmi skoro, že každá duševná porucha sa cestou cez miechu a nervový systém dostane až k orgánom a svalstvu. Od vtedy, čo bolo objavené, že nejde o jednosmerku, naopak že rovnako funkčná je aj opačným smerom, sú aj duševné poruchy úspešne liečené masážami. Ďalší vedecký výskum kontaktov medzi telom a dušou dokázal, že výrazné uvedomenie si vlastného tela, vznikajúce behom masáže, je schopné úplne uvoľniť vnútorné napätie, duševné zábrany a psychické bloky.

A tak sú pravidelné masáže v neposlednom rade tiež našou šancou, dosiahnuť uvoľňujúcu a oslobodzujúcu harmóniu tela a duše.

Nespavosť

Kto bývá často unavený, musí byť obozretný!

U všetkých, ktorí o tom nechcú ani počuť, pretože sú bez nálady, nervózni a stále častejšie dokonca v depresívnej nálade, nájdeme pravdepodobne rovnakú príčinu, chronickú únavu. Ďalšie symptómy sú narastajúca netrpezlivosť, poruchy koncentrácie, spánku a agresivity bez príčiny. To všetko môžu byť známky organického alebo nervového preťaženia, ktoré signalizujú patogenickú únavu, často začiatok chorobných zmien v organizme. Proti tomu je prirodzene treba niečo podniknúť. Ale čo? Odpoveď znie jednoducho: uvoľnite sa a relaxujte tak často, ako je len možné . A hlavne správne! Prehnané aktivity vo voľnom čase rovnako zlé ako prestávky na spánok navodené liekmi. Ku správnemu uvoľneniu patrí, aby ste vždy, keď ste vystavení telesnému alebo duševnému vypätiu, keď prídete domov ubití pracou alebo nákupmi, skrátka keď máte opäť raz pocit “už dosť”, si doma vyhľadali to nejpohodlnejšie miesto, uľavili nohám, vypočuli si trocha hudby, hlboko dýchali a čakali v úplnom kľude, až sa celé telo blažene uvoľní. Spravidla to netrvá dlhšie ako štvrť hodiny.

Stres – podceňované nebezpečenstvo

“Ach to bol zasa dnes stres”, hovoríme často, alebo “ten rozhovor bol stresujúci”.

Často je slovo stres používané len ako spôsob vyjadrenia toho, že sme mali viac práce, než obyčajne, alebo, že nás partner na jednaní nudil a pod. Prezradzuje to ale tiež, že sa človek necíti vo svojej koži, že je od neho subjektívne očakávané príliš veľa alebo príliš málo, skrátka, že bola porušená harmónia tela a ducha. Nič také hrozné – alebo predsa len?

Malé kvapky nahlodajú skalu. Aj malé zdanlivo bezvýznamné stresové faktory môžu v priebehu času zapríčiniť závažnú telesnú alebo duševnú zátaž, takže sa objavia poplašné znamenia, ktoré by nikto nemal brať na ľahkú váhu. Tieto poplašné znamenia vznikajú zvýšeným vylučovaním hormónov nadľdvinovej kôry za spolupôsobenia podväzku mozgového ( hypofýzy ). Pokiaľ nereagujeme na tieto signály, môže dôjsť k nadmernému vyplaveniu kortikosteroidných hormónov do krvi, čo okrem iného nebezpečne naruší látkovú výmenu uhlohydrátov a minerálnych látok a súhrn celého hormonálneho systému vyvedie z rovnováhy. Následkom bývajú ťažké poruchy zdravia.

Prevencia stresu je preto v dnešnej dobe dôležitějšia, než kedykoľvek predtým. Vždy, keď ste boli vystavení enormnému telesnému alebo duševnému vypätiu, museli ste sa silno koncentrovať, k tomu pravdepodobne zle alebo málo spali, potom nejmenej raz až dvakrát za deň vypnite. Najlepšie to samozrejmě ide, keď si môžete dopriat pravidelnú masáž. Tým rýchlo zaženiete všetky napätia a tiež “strašidlo stresu”.

Relaxačné masáže

Masaz hlavyZnovuobnovenie normálnej výkonnosti je veľmi ťažké – alebo úplne jednoduché. Kľúčom k tomu by bola každodenná relaxačná masáž. Jedným príkladom z dnešnej doby sú vedou doposiaľ presne neobjasnené “cesty energie” v našom tele takzvané meridiány, ktorými cirkuluje všetka energia. Ak je ich priechod prerušený napríklad preťažením niektorých telesných partií – môže sa táto miestna porucha prejaviť v celkom inej, ďaleko vzdialenej oblasti nášho tela. Naopak to však tiež platí. Totiž mnohé organické bolesti majú svoj pôvod v takom mieste tela, ktoré sa samé nijako neprejavuje. Tak môže napríklad skryté hnisavé ložisko viesť k bolestiam srdca a chronický zápal krku k reumatizmu atď. Tieto súvislosti ponúkajú terapeutom možnosť pôsobiť na určité ľahko prístupné časti tela, a tým liečiť choré orgány. Tým sa potom vysvetľujú pre lajkov úplne nepochopiteľné úspechy bodovej masáže alebo akupresúry.

Chrbtica – Pilier života

Chrbtica, tam začínajú nervové povrazce nášho tela, dobrý zdravotný stav aj zdravotné problémy a choroby tam majú svoj pôvod. Sú to:

Bolesti hlavy, chrbáta a platničiek

Stuhlosť a tažké nohy

Poruchy prekrvovania a látkovej výmeny

Nespavosť

Reuma

Ischias

Problémy s vnútornými orgánmi – pľúca, pečeň, slezina, hrubé a tenké črevo, srdce, žlčník, žalúdok, obličky.