Tajomstvo masáže…


MASÁŽ

Masáž je terapia, ktorou sa môžu aplikovaním tlaku na svaly a tkanivá liečiť zranenia, zmierňovať bolesti a stres, zlepšovať krvný obeh a uvolňovať napätie. Masáž je najstaršou formou terapie; je to niečo, čo zvieratá i ľudia robia takmer inštinktívne, ak chcú poskytnúť útechu a zmierniť bolesť.

SILA DOTYKU – VÝZNAM MASÁŽE

Dotyk, starý ako ľudstvo samo, má mocnú prirodzenú liečivú schopnosť, ktorá je dostupná nám všetkým (rovnako ako napr. úsmev). Vo forme správne a láskavo prevedenej masáže nielen uvoľňuje a dodáva silu chorému alebo unavenému telu, ale predáva tiež teplo, pocit istoty a sebaúcty. Pravidelný dotyk je pre každého človeka a hlavne pre dieťa a jeho citový vývoj veľmi dôležitý. Dáva mu pocit bezpečia, sebadôveru a zvyšuje psychickú odolnosť a stabilitu. Dieťa si lepšie uvedomuje svoje telo a svoje telesné pocity, učí sa im načúvať a reagovať na ne. Masáže posilňujú citové puto nielen medzi rodičom a dieťaťom, ale aj medzi partnermi a pomáhajú odstrániť komunikačné i citové bariéry.

Význam masáže je obrovský. Masáž ovplyvňuje celkový stav organizmu, a to ako telesný, tak aj duševný. Účinok na telesnú stránku sa prejavuje jednak na pokožke urýchleným odstraňovaním povrchových, zrohovatených vrstiev kože, podstatným zvýšením výživy kožných buniek a zlepšením ich činnosti. Pokožka sa tak stáva vláčnou, pevnejšou, pružnejšou a tým spomaľuje tvorbu vrások. V masírovaných tkanivách potom dochádza rozšírením  žiliek, ku zvýšeniu prekrvenia sprevádzanému sčerveňaním masírovanej oblasti. Masáž napomáha i k urýchlenému vyprázdňovaniu povrchových žíl a miazgových ciev a tak pôsobí na celkové zlepšenie krvného a miazgového obehu a prispieva k uľahčeniu odtoku splodín látkovej výmeny, ktoré vyvolávajú únavu.

Zjavným je účinok masážnych hmatov na stuhnuté miesta svalového tkaniva. Pri úplnom uvoľnení svalu a pravidelnom masírovaním je možné také zatvrdliny odstrániť. Podráždením nervových zakončení vo svaloch vzniká dôležitý účinok masáže, ktorým je zlepšenie výživy svalu. Masáž pôsobí aj na nervovú sústavu. Pomalá a zľahka robená masáž má ukľudňujúce účinky, na rozdiel od masáže rýchlejšej a silnejšej, ktorá pôsobí dráždivo a povzbudzujúco. Masáž tiež spúšťa uvoľňovanie neurohormónov „dobrej nálady“, ktoré zasa stimulujú obranyschopnosť tela. Keď uvážime, že malá plocha kože asi vo veľkosti mince obsahuje cez 3 milióny buniek, 50 nervových zakončení a asi 90 cm krvných vlásočníc, uvedomíme si, aký veľký účinok na človeka môže mať dotyk.

DRUHY MASÁŽÍ

V každej kultúre existuje taká či onaká forma terapeutickej masáže; popisy mnohých metód, ktoré sú používané dodnes, poznáme z najstarších zapísaných lekárskych textov.

Existuje viac ako 100 rôznych druhov masáží vychádzajúcich z rôznych kultúrnych základov. Jednotlivé druhy masáží se vzájomne prelínajú a veľa techník je označovaných za originálne, svojbytné metódy len z komerčných príčin. V podstate sa dá hovoriť o dvoch základných typoch masáže – plošné masáže, pri ktorých sa využíva trenie alebo posun tkaniva (pokožky) po spodných vrstvách a bodové (tlakové) masáže, pri ktorých sa využíva tlak prstov a iných častí tela na konkrétne miesto.

 

KOMU JE MASÁŽ URČENÁ

Masáže všeobecne sú určené ľuďom so sedavým zamestnaním, ľuďom, ktorí sú celý deň na nohách, pre ľudí s jednostrannou záťažou tela, pre športovcov, pre tažko fyzicky pracujúcich, pre ľudí vystavených permanentnému stresu, pre ľudí s nedostatkom pohybu, pre ľudí trpiacich nespavosťou, chronickou únavou, bolesťou hlavy, nechutenstvom, zažívacími problémami či depresiou, pre ľudí s problémami s prekrvovaním tkanív, krvným a lymfatickým obehom, pre ľudí po úrazoch, po zvýšenej fyzickej námahe, čiže pre všetkých, ktorí sa starajú o svoje zdravie, kondíciu a duševnú pohodu a hľadajú uvoľnenie, relaxáciu a dobrý pocit.

V čom teda najviac prospieva:

Masáž stimuluje krvný obeh a urýchľuje vylučovanie odpadových látok z tela.

Masáž posilňuje odolnosť voči chorobám.

Masáž podporuje lymfatický obeh a nervový systém.

Masáž urýchľuje obnovu poškodených tkanív.

Masáž zmierňuje bolesti a napätie svalov.

Masáž zvyšuje pružnosť tela.

Masáž urýchľuje hojenie rán.

Masáž pôsobí proti stresu.

Masáž podporuje pravidelný spánek.

Masáž odstraňuje únavu, migrény a opuchy.